SHARM EL SHEIKH

DIGITAL CAMERA

 

Mısır’ın Sina yarımadasında ve yarımadanın güney ucundadır. Dünyada dalış merkezi olarak tanınmıştır.

1960 yılında Mısır-İsrail savaşında İsrail tarafına geçmiştir. İsrail çöl olan bu bölgeyi keşfetmiş ve kısa zamanda vahaya dönüştürmüştür. 1979’daki Camp David Antlaşması ile Mısır’a iade etmiştir.Deniz, kum, güneş, neredeyse bütün kıyılar resif. Dalış yapmak için her türlü olanak mevcut. Dalış okullarında uygulamalı öğrenebildiğiniz gibi bir şnorkel, maske ve palet alıp rengarenk balık ve mercanları izleyebilirsiniz.

Dalış yapmayı sevmiyorsanız turistlerin çok sevdiği Nama plajında Kızıldeniz’in zevkini çıkarırsınız. Akşam olunca merkezdeki çarşıya gidip dolaşırsınız. Burada mağazalar, restoranlar,nargile kafeler, gece kulüpleri bulunuyor.

Sharm el Sheikh’in en önemli yerlerinden biri de Ras Muhammed Milli Parkı. Burası dünyanın önemli su altı milli parklarından biridir. Doğası ve deniz altı hayatıyla mutlaka görülmesi gerekir.

Tiran adası da günübirlik gezilecek bir yerdir. Tekne turlarıyla ulaşabilirsiniz. Çölde 4×4’lerle yapılan motor safarilere katılıp güneşin doğuşunu çölden izleme ve fotoğraflama şansına sahip olursunuz.

Ayhan Şevmet

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir