KIZILIRMAK DELTASI KUŞ CENNETİ

231-5Samsun Sinop kara yolu üzerinden iki yerden giriş yapabilirsiniz.

1) Ondokuz Mayıs ilçesinden girip Yörükler belediyesini takip etmek.2) Bafra ilçesinden girip Doğanca belediyesini takip etmek.

İki girişte stabilize yolla birbirine bağlanmış. Yol üzerinde iki kuş gözlem kulesi, bir kuş halkalama istasyonu, birde içinde kafe bulunan merkez bina bulunuyor. Kafede sıcak ve soğuk içecekler bisküvit çeşitleri bulunuyor. Hafta sonları kahvaltıda veriliyor. Tam gün kalacaksanız yanınıza su ve yiyecek alın.

Park içi yollarda 30 km. sınırını aşmayın. Unutmayınki burası kuşların yaşam alanı biz misafiriz. Yol üstünde yatan mandalarada dikkat edin. Deltanın ünlü mandaları ve yılkı atları çok güzel manzaralar veriyor. Baharda giderseniz manda ve at yavrularını anneleri ile birlikte izleyebilirsiniz. Fotoğraf severler gün doğumu ve gün batımlarını kaçırmasınlar.

 

KUŞLAR

Tabiki kuş cenneti ismini boşuna almamış. Alan büyük ve sekiz adet göl var. Kuşların üreme yapabileceği ufak adacıklar, ufak gölcükler, beslenebilecekleri tatlı ve tuzlu su ekosistemleri bulunuyor. Bu çeşitleme sayesinde,besin bolluğu, göç yolu üzerinde bulunması, birde su basar ormanlarının (Longoz) olması parka ayrı bir özellik katıyor.

Mümkünse dürbün temin edin,kuş gözlemciliğine başlangıç yapın. Yada fotoğraflarını çekin. Çok seveceksiniz. Bu gibi yerler ülkemizin kalıcı zenginliğidir. Para ile ölçülemez bir kaynak.

Ayhan Şevmet

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir