ETİYOPYA (Habeşistan) -OMO VADİSİ KABİLELERİ

IMG_0920-5Eski adı Habeşistan (Köleler Ülkesi) olan Etiyopya tarihi boyunca Avrupalılar tarafından sömürgeleştirilememiş tek Afrika ülkesi.M.Ö.13.yy.uzanan bir medeniyete sahip.İnsanlığın,Afrikanın bu bölgesinden bütün dünyaya yayıldığı bilim adamları tarafından tespit edilmiş.

Federal Cumhuriyetle idare ediliyor.Baş şehri Addis Ababa (Amharic dilinde “Yeni Çiçek” demek.) Entoto tepesinden şehri kuşbakışı görebiliyorsunuz.Ulusal müze görülmeli.3.3 milyon yıl önce yaşamış insan iskeleti burada görülüyor.Adı “Lucy”.

Addis Ababa’dan güneye Omo Vadisine yapılan yolculukta ilk durak Langano gölü,Abyatta ve Shalla milli parklarında Flamingoları,endemik kuş türlerini,ormanlık bölgelerinde vahşi hayvan ve endemik bitki türlerini görüyoruz.

Etiyopyada 83 etnik gurup var.Bunların 53 ü güneyde yaşıyor.% 40 la Oromalar,% 30 oranla Amhara ve Tigreler onu takip ediyor.

% 60 Ortodoks Hıristiyan,% 26 Müslüman,% 10 oranında Animist,birazda Falaşa Yahudileri var.

Abramich kasabasının yakınında Chome gölünde yapılan tekne gezisinde timsah,suaygırı,pelikan ve diğer kuş çeşitlerini bir arada görüyorsunuz.

Kasabanın yüksek tepelerinde Dorze köyleri var.Burada yalancı muz ağacından “Enset” nasıl faydalanıldığını görüyorsunuz.Ev yapımında,dokumada ve yiyecek olarak.Enset’ten yiyecek yapılması sadece Etiyopyada var.

Hamerlar saçlarını incecik örüp tereyağlı toprakla sıvarlar.Kadınların evli olduğunu boyunlarına taktıkları aynı tip boyonduruklardan anlaşılıyor.

Arboreler tüccar topluluk olarak tanınıyorlar.Geçmişte fil dişi ticareti yapıyorlardı.Şimdi ise hayvancılık yapıyorlar.Müslümanlığı kabul etmişler.Fotoğraf çektirirken baş örtülerini başlarının üstünde tutuyorlar.

Ayhan Şevmet

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir